Av. Zekiye Kuşgöz | ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?
Av. Zekiye Kuşgöz, 1989 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2013 yılında Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.
17123
post-template-default,single,single-post,postid-17123,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

DEĞER KAYBI NEDİR?
Araç değer kaybı , kazaya karışan ve bu kaza sebebiyle onarın gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kayıptır. Araç, kaza sonrası hasar gördüğünden emsallere göre satışı zorlaşır ve piyasa değeri düşer.
ARACIN DEĞER KAYBINI KİM TALEP EDEBİLİR?
Meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunmayan araç sürücüsü aracında oluşan maddi hasarın tespitini ve değer kaybının karşılanmasını talep edebilir.
ARAÇ DEĞER KAYBI KİMDEN TALEP EDİLEBİLİR?
Kusursuz araç sürücüsünün aracında meydana gelen zararı, kazaya kusuruyla sebep olan araç sürücüsü karşılamak zorundadır. Yani, araç değer kaybına ilişkin talepler kusurlu araç sürücüsüne ve onun trafik sigortacısına karşı ileri sürülür.Talepler sigorta şirketine yazılı olarak iletilmelidir.
ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL TESPİT EDİLİR?
Sigorta eksperleri araç değer kaybını tespit ederken birçok kriteri dikkate alarak değerlendirme yapar ve bir sonuca varır. Bu kriterler,  2.el piyasa değeri, hasar geçmişi, üretim yılı, aracın kilometresi , hasar gören parçalar ve araçtaki değerleridir. Tüm bu kriterler birlikte değerlendirilip araçtaki reel değer kaybı miktarı hesaplanır.
Sigorta şirketlerine değer kaybı başvurusu yapılmadan önce ekspertiz raporu ile miktar tespit edilmelidir.
SİGORTA ŞİRKETİ TALEBİ REDDEDER YA DA  ÖDEME YAPMAZSA NE OLUR?
Kusursuz araç sürücüsünün sigorta şirketine yapmış olduğu başvuru 15 gün içerisinde cevaplanmazsa ya da talep reddedilirse SİGORTA TAHKİM KOMİSYONUNA YA DA MAHKEMEYE BAŞVURARAK DEĞER KAYBININ TAHSİLİ YOLUNA GİDİLİR.
Bu aşamada değer kaybı tutarının tam olarak ve doğru hesaplanması, hak kayıplarının önüne geçilmesi ve yanlış yöneltilen talepler sonucu karşı tarafa ödenmek zorunda kalınan vekalet ücretlerinin önüne geçmek için hukuki yardım alınmasının önemini birkez daha vurguluyoruz.
DEĞER KAYBI BAŞVURUSUNDA ZAMANAŞIMI
Kusursuz araç sürücüsü, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde değer kaybının karşılanması için sigorta şirketine başvurmalıdır.